Има два ритуала, свързани с прохождането на детето. По-известният е прощъпулникът – ритуал, с който се гадае бъдещата професия на детето и който се прави, когато то ходи стабилно без чужда подкрепа.
Другият ритуал около прохождането е по-малко известен и разбрах за него, когато Кари беше на годинка. Това е т.нар. малка питка за прохождане, която се прави с цел детето да добие смелост за първите си самостоятелни крачки. Съвпадение или не, тази питка беше първата замесена от мен в живота ми и ден след нея Кари проходи напълно самостоятелно.
Как и кога се прави прощъпулник?
Прощъпулникът на детето се прави, щом е добре проходило и може самостоятелно да направи известен брой крачки. Това е ритуал, по който се гадае каква ще е бъдещата професия на детето, какъв път го чака в живота. Обичаят е да се прави в понеделник, сряда или неделя.
Отново се приготвя питка, замесва се с бяло брашно. Омесва се от майката или друга жена с двама живи родители. Хубаво е да се приготви от близък човек, който обича детето и има добри мисли за него, тъй като месенето на обреден хляб е ритуал, с който се пренася енергия. По традиция тази питка не се украсява, но може детенцето да стъпи с едно краче върху нея преди изпичане, за да носи отпечатък от крака му. След като питката е готова, някой по-пъргав член на семейството я взима и обикаля с нея къщата. Не трябва да се спъва и да пада при обиколката, за да е здраво детето.
Ритуалът с търкулването на питката
На избраното място за ритуала се постила дълъг бял чаршаф или платно. Често напоследък майките поръчват специални платна за прощъпулник с надписи и името на детето.
В единия край на бялото платно се нареждат предметите, които ще бъдат наречени за различни професии. Те трябва да са на земята или върху ниска маса, така че детето спокойно да може да ги вижда и да ги достига.
Изборът на предмети и професии е въпрос на въображение и предпочитания у родителите. Някои професии по-трудно се “обличат” в предмети, но всичко е въпрос на наричане. А като се замислим, едва ли ние самите сме наясно с професиите на бъдещето, които ще стоят като избор пред нашите деца. Хубаво е също така при избора на предмети да се спрете на такива, които са непознати за детето и не са играчки, за да е по-“обективен” изборът му.
Ето някои идеи
- Калкулатор: Счетоводител
- Паспорт: Дипломат
- Спринцовка/стетоскоп: Лекар
- Четка/паста за зъби: Зъболекар
- Компютърна мишка: IT специалист
- Черпак: Готвач
- Гребен: Фризьор
- Линия и молив: Архитект
- Портмоне: Банкер, финансист
- Четка за рисуване: Художник
- Микрофон/музикален инструмент: Музикант, певец
- Книга: Учител, лектор, писател
- Дреха, игла и конец: Шивач, дизайнер
- Бижу: Златар, бижутер
- Червило, сенки: Гримьор
- Маска: Актьор
- Химикал, микрофон: Журналист, водещ
- Фотоапарат: Фотограф
- Вратарска ръкавица, ски щека или друго спортно пособие: Спортист
Питката се търкулва по белия чаршаф, а детето бива насърчено да тръгне след нея, за да стигне до наредените предмети. Към който предмет първо посегне, това ще е неговата бъдеща професия. Ако пък се насочи към питката и не обърне внимание на предметите, значи ще “държи хляба в ръцете си”.
Първото парче от питката след ритуала се пада на детето, след това майката раздава останалите на гостите и семейството. Традицията е да подскача и тича, докато черпи с питката, за да е пъргаво детето.
Здравейте 🙂
Много полезна статия, благодаря!
Дали е възможно да споделите рецептата за питката? Предстои ни прощъпулник и много се вълнувам, тъй като и аз до сега не съм правила питка 🙂
Много се извинявам за забавения отговор, едва сега го виждам!
Уви, нямам никакъв спомен каква питка правих тогава за прохождащите крачета…