Всеки път, когато се събираме при родителите ми, някой купува френска селска торта. Това се превърна в традиция.
Досега не се осмелявах да опитам да я приготвя, защото точените блатове ми се струваха голямо предизвикателство. Действително, приготвянето е времеемко, но всъщност изобщо не е трудно, следвайки стъпките.
Описаните по-долу съставки са за торта с диаметър 24-25 см. При първия опит за френска селска торта направих тортичка с диаметър 22 см със същото количество тесто, просто ми останаха повече изрезки, а продуктите за крема намалих с 1/3.
Съставки ЗА ТОРТА С ДИАМЕТЪР 24 СМ
- За блатовете
1 яйце
150 гр захар
200 мл прясно мляко
50 гр масло
2 ч.л. сода бикарбонат
2 с.л. мед (течен, не захаросан)
430 гр брашно
- За крема
300 мл течна сладкарска сметана
800 гр (2 кофички) заквасена сметана
1/2 ч.ч. кристална захар
1 ванилия
150 гр орехи
200 гр сладко от боровинки
Начин на приготвяне
- Приготвяне на блатовете
- Маслото се разтапя и се оставя да се поохлади (да е топло, но не горещо при добавяне към останалите съставки).
- В тенджера яйцето (на стайна температура) се разбърква добре със захарта с помощта на телена бъркалка.
- Бавно се добавя млякото и отново се бърка. Добавят се медът, содата и разтопеното масло. Отново се бърка до хомогенност. Ако маслото е било топло при добавяне, ще го видите като пресечено на повърхността на сместа. Не се притеснявайте, това е заради “срещата” му със студеното мляко, но по време на варенето ще се разтопи отново и сместа ще се хомогенизира.
- Тенджерата се поставя на среден огън на котлона. Вари се около 30 минути, като се наблюдава и се бърка от време на време. Сместа няма да загори, но трябва да се разбърква и да не се оставя без надзор, тъй като заради содата се надига и може да кипне. Сместа не се сгъстява, а е готова, когато добие карамелен цвят – това може да стане след 20 минути при по-силен котлон или да отнеме 30 минути при по-слаб огън. Тази стъпка е много важна за еластичността на тестото след това, така че чакайте карамеления цвят и не бързайте да сваляте от котлона по-рано.
- Готовата смес се отдръпва от котлона. Докато е още топла, в нея се добавя на части брашното (пресято) и се бърка с лъжица. Постепенно бъркането става по-трудно и започва да се оформя тесто.
- Трябва да остане меко, но да може да се оформя и размесва с ръце. В повечето рецепти е посочено количество от 400 гр брашно. На мен обаче всичките пъти, когато я приготвях, ми се налагаше да добавям още малко брашно и затова съм посочила 430 гр – точно толкова ми беше нужно. Все пак внимавайте – прибавяйте брашното на части и следете как се получава, защото ако се прекали с количеството, блатовете после ще станат твърди.
- Тестото се прехвърля върху набрашнен плот и се оформя топка. Разделя се на 6 равни части (ако искате торта с диаметър 26-27 см, разделете тестото на 5 части, за да може да разточите по-големи кръгове). За да се получи сравнително правилен кръг при разточването, трябва всяко парче тесто да оформите на хубава топка преди разточване.
- Фурната се загрява на 170 градуса с вентилатор.
- От всяка топка се разточва много много тънък блат, около 2 мм. Блатовете е най-добре да се разточват директно върху хартия за печене.
- Само с точилка трудно се постига необходимото изтъняване, затове не се притеснявайте и да вдигнете тестото в ръце, за да раздърпате в длани като кора за баница. Заради меда тестото е изключително еластично и не се разкъсва лесно. След това отново поставяте върху хартията за печене и разточвате финално.
- От всяка топка трябва да се получи овална форма с диаметър около 26 см. Не се притеснявайте за оформянето на симетричен кръг, после ще бъде изрязана идеалната форма с помощта на ринг. Разточва се по-голям диаметър, за да може да се получи добре въпросното изрязване, а освен това тестото леко се свива при печене.
- Всеки блат се пече в загрятата фурна върху хартия за печене за 5 минути. Докато се пече единият блат, може да разточвате и приготвяте следващия върху друга хартия.
- Готовият блат се изважда от фурната и още топъл трябва да се изреже. Поставя се рингът с желания диаметър и се притиска, а по ръба минавате с остър нож, така че да се изреже идеален кръг. По същия начин и останалите блатове. Изрезките запазете и оформете като сладки, слепени с шипков мармалад, например.
- Готовите и изрязани блатове се оставят да се охладят напълно.
- Приготвяне на крема
- Сметаната се разбива леко. Прибавя се половината захар и се разбива на гъст крем.
- Прибавят се заквасената сметана, останалата захар и ванилията и отново се разбива до хомогенност. Доста от рецептите, на които попаднах, бяха с крем, приготвен само от заквасена сметана и захар. Проблемът е, че при разбиване само на заквасена сметана със захар, сместа се втечнява. Тук на помощ идва битата сладкарска сметана – тя прави кремът да остане плътен и лесен за работа.
- Сглабяне на тортата
- Орехите се смилат на ситно. Ако използвате чопър, добавете 1 ч.л. кристална захар при меленето, за да не слепнат ореховите трохи.
- Върху поднос се поставя рингът (без дъно), а в него първият блат.
- Отгоре се намазва обилно с крем. Поръсва се хубаво със смлени орехи и тук-там се разпределя по малко от боровинковото сладко.
- Поставя се вторият блат и отново се повтарят пластовете (крем-орехи-сладко). Финалът е от крем, който се заглажда добре и се поръсва обилно със смлени орехи. Не забравяйте да си запазите малко крем и орехи за борда.
- По вътрешния ръб на ринга се прокарва нож и рингът внимателно се освобождава.
- Бордът се намазва с останалия крем с помощта на шпатула или широк нож. Внимателно с ръце се взима от смлените орехи и се полепват с длани по борда, така че цялата торта да е добре покрита.
- Така приготвената торта се прибира в хладилник за поне 24 часа, за да може блатовете да омекнат.
Ако искате да виждате и следващите ни рецепти и публикации, последвайте ни във Facebook и в Instagram.
Благодаря за прекрасната торта! С нея ще почерпя най-близките си за Цветница! По вълшебен и балансиран вкус за домашно приготвена торта не съм и мечтала.БЛАГОДАРЯ!
Много се радвам, че Ви е допаднала 🙂 Весел празник!