Според преданията Свети Никола спасил една пробита лодка от потъване, като хванал един шаран и запушил дупката. Ето защо на 6 декември, за Никулден, задължително на масата трябва да има шаран (или в краен случай друга риба с много люспи).
Съставки
1 голям шаран
1-2 глави лук
1/2 ч.ч. орехи (нарязани на малки парчета)
1/3 ч.ч. бели стафиди
1 ч.ч. ориз
Олио
Сол
Смлян черен пипер
1/2 кафена лъжичка канела на прах
1 ч.л. девисил
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Шаранът се почиства добре и се посолява отвън и отвътре.
Когато чистите шарана, запазете някоя от най-големите люспи и я запазете за трапезата на Коледа, за благоденствие на семейството през следващата година Костите пък не се изхвърлят, а се закопават в земята или се пускат в течащи води (река), за да има благополучие .
Лукът се нарязва на ситно. Оризът се измива и се накисва за 15 мин. в хладка вода. Стафидите се накисват в гореща вода да поомекнат.
В тиган на котлона се загряват няколко с.л. олио и в него се задушава лукът до омекване. Оризът се отцежда от водата и също се добавя в тигана при лука. Задушава се за няколко минути, докато стане прозрачен. Добавя се 1 к.ч. гореща вода, както и подправките – сол, канела, черен пипер, девисил.
Когато оризът поеме течността, към него се добавят отцедените от врялата вода стафиди и накълцаните орехи.
Фурната се загрява на 180 градуса.
Голяма и дълбока тава се подмазва. В нея се разпределя оризът и се залива с 3 ч.ч. гореща вода. Отгоре се поставя шаранът. В доста рецепти с тази плънка се пълни и самият шаран, но при мен все остава леко недосготвен оризът и затова предпочитам всичко да е отвън. А шаранът може да се напълни с лимони и билки или пък само с орехи и стафиди.
Рибата се полива с малко олио и тавата се покрива с алуминиево фолио. Пече се с фолиото за около 40-50 минути, след което то се маха и се запича още 10-15 минути.
Още рибни рецепти вижте тук.
Ако искате да виждате и следващите ни рецепти и публикации, последвайте ни във Facebook и в Instagram.