Януари е много тежък месец. Началото на всички диети, месецът, в който децата имат повече пари от родителите си, месецът, в който всички работни дни са работни…
Януари също така е набеден за месец на равносметки. Аз не съм силна на равносметките, предпочитам плановете. А първият месец от годината за мен означава начало, защото тогава се роди синът ми. И спомени, защото е времето, в което се залавям с годишната ни семейна фотокнига.
Произвеждаме купища снимки – на телефони, на фотоапарати, от пътувания, от ежедневието, от специалните моменти… И тези снимки просто се трупат с годините в онлайн архиви, в облаци, премятат се от компютри на външни памети, backup на backup-а… Накрая ги забравяме и вероятно почти никога не се връщаме към тях. Фотокнигата променя тази трагична съдба. За секунди се връщаш към спомените и емоциите, снимката те гледа от лъскавите страници на албума и ти говори, разказва… Толкова е хубаво, че те кара честичко да я вадиш и да я слушаш.
Всичко започна след нашата сватба през 2014 г. В търсене къде да си направим фотокнига със снимките от събитието, попаднахме на Принт центъра на Photosynthesis. Хартията, печатът, цветовете са изключително професионални и с отлично качество. И любимата ми част – имат чудесна user friendly онлайн програма, с която сам нареждаш снимките си и оформяш визията на страниците.
След като направихме първия албум, искахме още и още. Вторият беше от сватбеното пътешествие, третият след раждането на Кари. И тогава решихме да започнем тази традиция – всяка година по една фотокнига. В нея събираме не непременно най-красивите снимки и най-изпипаните фотосесии. Търсим да уловим специалните моменти, емоции и събития през изминалата календарна година. Пътувания, празници, рождени дни, малките успехи на децата, моменти от тяхното ежедневие и развитие, малките успехи на възрастните, общите вълнения и преживявания… Наред с всичко това фокус в нашите албуми са и традиционните ни семейни фотосесии, които правим задължително поне веднъж годишно. Много е интересно да проследиш в тях как се променяме във времето – и ние, и децата.
Година след година албумите ни се трупат на рафта в библиотеката и всеки път, когато тръгнем да разказваме някаква случка, ги вадим да покажем в снимки. Кари също редовно ни кара да разгледаме някой от тях. Любимият й е за „Родената Кари“ – така нарича фотокнигата със снимки след нейното раждане и първите й дни.
Та, януари ми е месец за спомени. „Изтръскваме“ всички снимки от телефони, фотоапарати, архиви по компютри… И се почва подборът. Първи кръг отсяване, втори кръг премисляне… Доста е трудно да събереш годината си в краен брой снимки, макар че винаги правим най-голямата възможна фотокнига – с размери 30 х 40 см. – и запълваме максимума от допустими страници.
В нашето семейство определено има афинитет към снимането и любов към фотографията. Съпругът ми е любител-фотограф, а покрай него и Карина проявява интерес, който много се надяваме да развием. От тази година и тя има фотоапарат, който също се включва в селекцията на кадри – все още често фокусът й бяга, но има и доста добри попадения и се вижда усет за кадриране. Аз нито мога да снимам особено добре, нито да позирам, но пък се грижа архивите да са живи 😊.
И може би заради имиджа на „разбирачи“ и фенове, който неволно сме си изградили, поне веднъж седмично чувам репликата „Препоръчай ми фотограф!“ На този въпрос през последните години имам един и същ отговор – три имена, трима любими фотографи, на които се доверяваме винаги. Този пост не е рекламен и никой не ми плаща за това, препоръчвам ги от сърце, защото си заслужават!
И тримата са „софийски“ фотографи, но истината е, че кръстосват цялата страна (та и в чужбина), особено по време на сватбения сезон.
Иван Вандов
С Иван се запознахме на нашата сватба, той беше единият фотограф. Оттогава лека-полека се превърна в семейния ни и бизнес „хроникьор“. Негови са прекрасните ни годишни фотосесии. Той снима и голяма част от корпоративните събития, в които участваме аз или съпругът ми. С него се засичаме и на доста тържества на наши приятели, защото всички харесват снимките, които ни прави.
Техниката му е на топ ниво, което е изключително важно, особено за събитийната фотография, където моментът не се повтаря. Снима както сватби, семейни и корпоративни събития, така и портретна и продуктова фотография. Има око за моментите и за малките детайли, които правят голямата снимка.
Кари също му е фен. Иван има две деца и вероятно заради това намира подход към малките си модели и успява да ги предразположи.
Уебсайт: www.ivandov.com
Васил Николов
Васко за мен е един от най-добрите събитийни фотографи. И мастър на сватбените снимки. Заедно с Иван запечатаха нашата сватба в най-емоционалните и вълнуващи кадри.
Освен че прави фантастични снимки, според мен той може да конкурира най-добрите сватбени агенти. Кой ако не фотографът, снимащ минимум по 2 сватби на седмица, може да ви даде най-добрите съвети за място, музика, украса, подготовка на булката, идеи за ритуали и игри…
От няколко години Васил Николов е официален посланник на SONY и съответно разполага с пълната гама обективи и най-нови фотоапарати на марката.
Уебсайт: www.vassilnikolov.com
Лилия Николова
Това слънчево момиче с буйни коси и заразителна усмивка снима с голямо сърце. Тя е ловец на спомени и емоции. Не знам дали съзнателно или така се е случило, но се е специализирала най-вече в семейните фотосесии, детските тържества и семейни празници. И как не – децата я обожават. Ако се чудите къде да направите кръщенето на детето си, следете профила й във Facebook, снимките й ще ви подскажат най-добрите и фотогенични места.
Лили е съпруга на Васко и двамата често си партнират на специални събития, особено при заснемане на сватбени тържества. Сигурно не е лесно да работиш с половинката си, но двамата са отличен тандем, именно защото добре се познават и могат да се допълват в професионално отношение.
Уебсайт: www.lilianikolova.photos
Обърнах се към Иван, Васко и Лили с молба за няколко блиц съвета за успешна фотосесия и запомнящи се снимки. Щом прочетох отговорите им, никак не се изненадах, че има доооста съвпадения в мислите. Ето защо реших да събера техните отговори в едно:
6 съвета за успешна семейна фотосесия
- Настроението. Моделите трябва да се забавляват, да изпитват удоволствие от снимането. Когато във фотосесията са включени деца, това означава на първо място те да са наспани и нахранени (особено най-малките). Уточнявайки времето за фотосесия, винаги имайте предвид режима на децата (но си носете солети и бисквити за спешни ситуации). Подгответе малките модели няколко дни по-рано, като им разкажете подробно къде и защо ще правите снимки, какво ще се случи с тях след това. В деня на снимките направете така, че децата да са добре предразположени, подарете им нещо, което да ги зарадва или ги наградете след снимките.
- Емоциите. Обективът ги усеща. И за да станат хубави снимки, трябва да показваме искрени чувства. Много хора се сковават и се притесняват пред камера. Но все пак се старайте да не криете емоциите и чувствата си един към друг.
- Светлината. Правилната светлина е ключът към перфектния кадър. При фотосесии на открито най-хубавото време е по изгрев и по залез. Blue hour се нарича времето, непосредствено преди изгрев, което дава чудесна светлина за снимки (и от което рядко можем да се възползваме за семейни фотосесии). Golden hour е времето преди залез, в което слънцето се снижава, дарявайки мека светлина без резки сенки. При снимки на закрито (у дома), трябва да има добра осветеност на стаята, но без да влиза директна силна светлина.
- Дрехите. Облечете се в тон. Цветовете, дори да не са напълно еднакви, е добре да си подхождат и да не са прекалено много. Обсъдете цветовете и с фотографа, защото те зависят от мястото и сезона за снимане. Облечете се семпло, без да прекалявате с аксесоарите. Забравете за щампите и картинките, пайетите, ярко цикламените и лилави дрехи.
- Мястото. Изберете изчистено откъм детайли и архитектура място. Идеи за подходящи за снимки места в София ще видите по-долу.
- Аксесоарите. Не са задължителни, но помагат за разнообразяване на снимките. В зависимост от мястото и типа фотосесия, дали в снимките участват деца, домашни любимци и т.н., може да изберете предмети, които да ви характеризират и да олицетворяват определена емоция.
Най-подходящите места за фотосесии в София и около София
- Паркът „Врана“. Несъмнено там стават страхотни фотосесии. Първо, доста е голям и предлага различни „фонове“. Второ, платен е, което го прави по-малко населен от останалите софийски паркове. „Врана“ е предпочитано място както за сватбени снимки, така и за семейни фотосесии.
- Градинката зад Националната художествена галерия (Двореца). Прекрасно място за пролетни и летни фотосесии заради зеленината. Локацията изглежда натоварена откъм хора, но реално местата за снимки са такива, че това не се забелязва. Най-добрата светлина за снимане там е по залез.
- Центърът на София. В радиус от 1 километър има много и различни интересни места, които могат да бъдат комбинирани в една фотосесия. Районът около ЦУМ с Централната баня, Ротондата, Президентството. Районът около Народния театър, Витошка и Графа, малките улички в центъра – там могат да се получат интересни кадри в директния „сблъсък“ с обкръжаващата тълпа.
- Останалите големи софийски паркове – Борисовата градина, Южния парк, Северен и Западен парк, Докторската градинка, макар усамотените кътчета да са по-малко.
- Двете ботанически градини.
- Витоша (планината) и Дендрариумът, ако времето позволява и фотосесията е планирана с повече време.
- Панчарево.
- Нощна София. По-рядко се експлоатира, но е чудесен декор за следсватбена фотосесия или снимки от моминско парти.
Какво ни трябва за перфектна сватбена фотосесия
- Отделете достатъчно време. Планирайте много внимателно по часове всеки момент от сватбата и отделете достатъчно време за снимки. Това означава за фотосесия да има поне час и половина, в които да мислите само за красивите снимки, които ще се получат, и да не се вълнувате, че закъснявате за следващия ритуал или че някой ви чака. Сватбата не може нито да започне, нито да свърши без младоженците, така че насладете се на момента – снимките са тези, които ще ви връщат след години към този ден.
- Емоцията. Постарайте се да се отърсите от напрежението и да мислите само за любовта един към друг и радостта от този специален ден. А добрият фотограф ще съумее да запечата тази емоция, така че снимката да разказва.
- Мястото. Изберете „фотогенична“ локация, но и преценете мястото с оглед на времето и начина на придвижване. Не забравяйте, че в сватбената фотосесия фокусът е върху младоженците, а останалото е фон – ако се налага да избирате, дайте приоритет на времето.
- Не прекалявайте с участниците. Сватбената фотосесия е за младоженците. Колкото повече хора присъстват на снимките, толкова по-малко време за снимки има. Вземете със себе си кумовете, а всички гости, приятели и роднини ще имат достатъчно възможности за снимки на тържеството. Ако имате шафери и шаферки, планирайте повече време за фотосесия, за да се включат и те, като снимките с тях направете в началото, а после останете само с кумовете.
- Уредете се с асистенти. Освен кумовете, добре е с вас да има един-двама доверени приятели (например шафери), които да помагат – да носят аксесоарите и чифт удобни обувки за булката, да имат вода под ръка, да поддържат настроението, да уреждат дребни организационно-административни въпроси (напр. паркиране, плащане на входна такса и др.).
- Аксесоарите. Помислете за дребни предмети, които ви характеризират или са свързани с историята на вашата връзка и които можете да включите в снимките.
- Слушайте фотографа. Той има далеч повече опит от вас в сватбените фотосесии 😊.
- Направете следсватбена фотосесия в отделен ден. Емоциите са се уравновесили, имате достатъчно време на разположение без напрежение, имали сте възможност да помислите за пропуснати кадри и да ги реализирате.
Как да превърнем дома в красив декор за фотосесия
- Светлината. Изберете най-светлата стая в жилището. Часът на снимките трябва да е съобразен с това как светлината влиза в стаята през различните часове от деня. За хубави кадри е добре да има добра осветеност от отразена, а не пряка светлина.
- Дрехите и цветовете. Изберете няколко цвята, които да бъдат основни и повтарящи се на повечето от елементите, които са включени в снимките. Това важи и за дрехите – те трябва да са в тон. Ако жилището е в неутрални цветове – бяло, сиво, дърво, имате по-голям избор.
- Темата. Постарайте се да съобразите фона и цветовете с темата на снимките. При коледните фотосесии у дома е важно елхата да е на широко място, да е срещу прозорец, за да може когато седнете до нея, светлината да е в лицата. Може да подготвите тесто за сладки, които да направите, докато ви снимат. Или да си приготвите топла напитка. Лампичките също придават празнично настроение.
- Махнете всичко ненужно. Всеки в дома си има купища предмети, багажи, които няма къде да се приберат… За фотосесията изчистете пространството от вещите, което нямат отношение към снимките и темата – колкото по-изчистен е фонът, толкова по-добре.
- За бебешка фотосесия голяма част от снимките са в спалнята. Хубаво е леглото да бъде с бели чаршафи или бяло одеяло. Ако нямате под ръка такива, то подберете възможно най-светлите завивки, но едноцветни, без картинки. И задължително изгладени. Съобразете времето за фотосесия с режима на хранене и сън на бебето.
- Ако имате домашни любимци, почистете добре, тъй като на снимките може да се виждат косми от кучето или котето, както по вас, така и по мебелите. Домашните любимци е добре да отделите първоначално в друга стая и да се включат във фотосесията в края, за да може да се снимат на спокойствие децата или бебето.
Ако искате да виждате и следващите ни рецепти и публикации, последвайте ни във Facebook и в Instagram.