На козунака трябва да се говори нежно, да му се усмихва човек, докато го меси и усуква, да си мисли за хубави неща. Това е една от тайните за приготвянето на вкусен, мек и въздушен сладък обреден хляб.
Рецепти за Великденски козунак може да откриете безброй. Независимо на коя от тях се спрете, ето
още някои общи съвети за отличен резултат:
- Качествени продукти. Козунак се прави с високоглутеново брашно, което помага за оформянето и задържането на обема и за получаването на т.нар. “конци”. Не случайно мелниците предлагат специални брашна за козунаци. За да се получи пухкава и въздушна текстура, пресейте брашното няколко пъти. Пресните яйца, качественото масло и хубавата мая (или квас) са друг важен елемент.
- Топли продукти, топло помещение. Кухнята трябва да е топла, да няма течение. Всички продукти трябва да са на стайна температура, извадете ги достатъчно рано от хладилника, за да се адаптират.
- Дълго месене, дълго втасване. Козунакът изисква дълго месене, за да се налее с кислодод и да се получи така желаната влакнеста структура. И дълго втасване, защото захарта удължава времето за този процес. Така че колкото по-сладък искате да е козунакът (съответно с повече захар), толкова повече време ще му трябва да втаса. Не бива да прекалявате, защото освен това тя утежнява тестото.
На пук на извънредното положение днес в блога имаме гости. Виртуално. Пепи и дъщеря й Мария приготвиха за нашата рубрика На гости вълшебен Великденски козунак. Ето тяхната рецепта:
Съставки
500 гр брашно за козунак
150 гр захар + още малко за поръсване
100 гр краве масло + още 20-30 гр за намазване
30 гр прясна мая
250 мл прясно мляко
3 яйца
1 ванилия
1/2 ч.л. сол
Кората на 1 лимон
По желание: Няколко капки есенция ром
Добавки по желание: Стафиди, захаросани плодове, портокалови корички, течен шоколад, филирани бадеми
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Маята се смесва със затопленото мляко, малко захар и малко брашно. Оставя се да шупне.
Яйцата и захарта се разбиват леко.
Маслото се разтапя на котлона, след което се похлупва и се оставя настрана, докато дойде неговият ред да се включи в тестото.
Брашното се пресява добре и се сипва в голяма купа. Оформя се кладенче посредата. Прибавят се солта, разбитите яйца, настърганата лимонова кора, шупналата мая и ванилията (както и есенцията ром, ако ползвате). Забърква се с ръка, така че съставките да се смесят добре.
Върху набрашнен плот се замесва меко тесто. Малко по малко към него се добавя разтопеното масло. Меси се дълго, докато тестото поеме напълно маслото. Дългото месене насища тестото с кислород и развива глутена, който прави еластичността му.
На този етап може да се добавят стафиди или други сушени или захаросани плодове, течен шоколад, портокалови корички. В случай че добавяте сушени плодове, те трябва да са предварително киснати във вода или ром, за да омекнат.
Така оформеното тесто се прехвърля в намазнена купа, покрива се с прозрачно фолио, за да не хване коричка, и се оставя на топло да втаса, докато увеличи обема си поне два пъти. Времето за втасване зависи от температурата, на която е оставено. При по-топло помещение, процесът е по-бърз, но при прекалено високи температури маята “умира” (затова внимавайте, ако изберете втасване във фурната).
Втасалото тесто се вади от купата, размесва се и се разделя на 3 или 6 равни части. От тях се оформят дебели фитили, които се сплитат. В зависимост от размера и формата на тавичката, от фитилите се сплитат един или два отделни козунака. Ние направихме два.
Козунаците се поставят в кръгла форма за печене, застлана с хартия за печене или добре намазана с масло. Друг вариант е да използвате отделни праоъгълни форми с високи стени. Отгоре се намазват с разтопено масло и се оставят на топло да втасат отново. Това втасване е по-кратко, не се чака удвояване на обема
Фурната се загрява на 200 градуса с вентилатор.
Втасалите коцунаци се намазват с яйце, разбито с 1 с.л. вода или прясно мляко и се поръсват с едра кристална захар. За да не загори захарта при печене, поръсването с кристалчетата се прави с мокри ръце.
Пече се в загрятата фурна 10 минути, след което фурната се намалява на 180 градуса и се пече до готовност (общо около 30-40 мин.). Фурната не бива да се отваря излишно, за да не спадне козунакът. Но трябва да се наблюдава и ако се зачерви твърде бързо, да се покрие с фолио за известен период от печенето.
Ако искате да виждате и следващите ни рецепти и публикации, последвайте ни във Facebook и в Instagram.