Garash Cake

Торта Гараш

Знаете ли, че любимата на всички ни торта Гараш е измислена в България? Научих го наскоро, когато реших да опитам да я приготвя вкъщи.

Рецептата е създадена през 1885 г. в Русе от австро-унгарския сладкар Коста Гараш. Била е нещо като алтернативата на Сахер – според мен по качества е надминала популярния си австрийски събрат.

Правила съм какви ли не торти и сладкиши, но за мен торта Гараш беше нещо, което може да ядеш само в сладкарница. Някак и през ум не ми минаваше, че мога да се пробвам да я приготва, пък камо ли да ми се получи.

Веднъж обаче съпругът ми ме провокира да опитам. И започна издирването на рецепта… Все още не съм наясно коя е “оригиналната”, “най-автентичната” и т.н., защото немалко вариации претендират за това определение. Тук ще ви представя моята торта Гараш – обещавам, че е лесна и вкусна.

СЪСТАВКИ

За 4 тънки орехови блата

250 гр сурови орехи

6 белтъка

130 гр пудра захар

15 гр брашно (в някои рецепти брашно липсва)

За крема:

250 гр натурален шоколад

200 мл течна сметана

75 гр кристална захар

За глазурата:

100 гр натурален шоколад

1 с.л. олио или кокосова мазнина

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Белтъците (на стайна температура) се разбиват в суха купа с щипка сол до получаване на меки върхове.

Постепенно към тях се добавя пудрата захар и разбиването продължава до пухкав крем. Не се разбива до твърди върхове, както за целувки, тъй като блатовете ще станат прекалено твърди и хрупкави.

Ореховите ядки се смилат фино в блендер. При смилането добавете към тях и лъжица кристална захар, тя ще отнеме част от влагата на орехите и ще предотврати слепването на трохите.

Смлените орехи се прибавят на части към белтъците, като се разбърква внимателно с шпатула. Добавя се и брашното (може и без него) и отново се разбърква.

Фурната се включва на 150 градуса.

Форма за печене с махащо се дъно се застила с хартия за печене. Ако използвате ринг с диаметър 22 см, сместа ще стигне за 4 блата. Аз използвам тавичка с диаметър 24-26 см и правя 3 тънки блата.

Прехвърляте в застланата тавичка 1/4 или 1/3 от сместа (в зависимост от големината на тавата). Разстилате добре.

Пече се в предварително загрятата фурна около 12-15 мин. Блатът остава леко еластичен, но с коричка отгоре. Изважда се и се оставя да изстине напълно, след което се отлепя и хартията за печене. По същия начин и останалите блатове.

Време е за крема.

Шоколадът се разтапя на водна баня и се оставя малко да се охлади. Течната сметана се разбива със захарта до пухкав крем (ако ползвате подсладена сладкарска сметана, пропуснете захарта). Шоколадът се прибавя към разбитата сметана на тънка струя и се разбива до хомогенен крем. Пробвала съм да направя крема и със заквасена сметана, вместо с течна сметана, резултатът отново е Ммм!

А сега, сглобяване.

В тортена форма с махащо се дъно поставяме първия блат. Отгоре крем, отново блат и пак крем. Завършваме с крем отгоре, махаме ринга и намазваме хубаво и отстрани.

Глазура.

Разтапяме шоколада на водна баня, към него прибавяме олиото и разбъркваме. Вместо олио може да ползвате кокосова мазнина. Целта е глазурата да получи допълнителна лъскавина.

Обливаме тортата с шоколадовата глазура. Не се размазва с шпатула или нож, а се оставя хубаво да се разстеле. Ето защо заливката се прави, без да чакаме разтопеният шоколад да се охлади прекалено, тъй като няма да е достатъчно течен.

Тортата се украсява със смлян шам фъстък или кокосови стърготини и се оставя да се охлади за поне няколко часа.

РАЗГЛЕДАЙТЕ И ОСТАНАЛИТЕ НИ РЕЦЕПТИ ЗА ТОРТИ ТУК

Последвайте ни във Facebook и в Instagram, за да виждате и следващите ни рецепти и публикации.

Абонирайте се за нашия бюлетин:

С попълването на тази форма потвърждавам желанието си да получавам рецепти, публикации, авторско и промоционално съдържание от The Little Chef.

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*