Когато някой дойде вкъщи на вечеря за пръв път – десертът почти винаги е лава кейк. Това за мен е десертът с най-добър „уау“ ефект. И е супер лесен – за супер вкусен няма какво да коментирам.
Внимание, да не се бърка с шоколадово суфле! Суфлето е онзи сложен френски десерт, на който всички му „баят“ да бухне, после му се молят да не спадне и накрая все не става. Лава кейкът става всеки път. Това е шоколадовото кексче с течен център, което сте виждали в менюто на почти всеки ресторант – наричат го суфле, шоколадов фондан и какво ли още не. Няма шоколадов бонбон посредата, няма шприцован течен шоколад – просто кексчето е „недопечено“ и щом се разчупи, се разтича като лава – оттам и името.
Колкото и нескромно да звучи, никога не си поръчвам лава кейк в ресторант, защото никъде не съм опитвала по-вкусен от моя. Причината не е в кулинарните ми суперсили, а в няколкото малки трика, които винаги следвам. Рецептата за пръв път видях в едно кулинарно списание и там известен шеф готвач споделяше своите тайни при приготвянето му.
Лава кейкът не е подходящ за малки деца заради многото черен шоколад, както и заради наличието на течен център (което означава недостатъчна термична обработка на яйцата). Кари обаче с удоволствие се включва в приготвянето му, защото когато за останалите има кексче, за нея има ванилов сладолед 😊
Съставки за 4 лава кейка
2 големи яйца
60 гр пудра захар
50 гр брашно
100 гр масло + 30-40 гр масло за подмазване
100 гр черен шоколад
1-2 с.л. какао на прах
Ванилов сладолед и прясна мента за гарниране
В тази рецепта бялото брашно много успешно може да се замени с бадемово, става страхотно. А бялата захар със заместител (напр. еритритол).
Начин на приготвяне
- Едно от най-важните неща при приготвяне на лава кейк е доброто подмазване на формичките. Използват се малки керамични купички (шалички) – подходящи са за лава кейк, суфле, крем-карамел и крем брюле. Разтопете на котлона на слаб огън 30-40 гр. масло. С помощта на четка обилно намажете дъното и стените на всяка от формичките, след което пъхнете подмазаните формички във фризера за минута-две, за да стегне масленият слой.
- Извадете и повторете подмазването, след което отново приберете във фризера за кратко. Двойният „щит“ ще ни гарантира, че сладкишът няма да залепне при печене и лесно ще се отдели от съда. Някои избират да не разтапят маслото, а с бучката да натъркат дъното и стените на формичката. Ако използвате тази техника обаче, правете го с много меко масло, така че да залепне хубав плътен слой.
- След като и двата слоя масло стегнат, идва ред на третата защита – какаото. Посипете щедро дъното и стените на формичките с натурално неподсладено какао на прах. Обикновено слагам в първата формичка лъжица какао и започвам да я въртя, така че хубаво да покрия всичко, докато излишното количество пада в следващата формичка. И така преминавам от една на друга до последната.
- Време е за приготвяне на сместа за кексчетата. Яйцата (на стайна температура) се разбиват с пудрата захар до получаване на пухкав блед крем. Към тази смес постепенно се добавя пресятото брашно и се разбива до хомогенна смес.
- Маслото (100 гр.) се нарязва на малки парчета и заедно с начупения черен шоколад се разтапя на водна баня. Не правете експеримент с млечен шоколад, няма да се получи. Горчивината на черния шоколад дава така необходимия баланс на сладката яйчена смес.
Какво означава на водна баня? Слагате на котлона тенджера с малко вода, върху нея поставяте метална или стъклена огнеупорна купа, която покрива целия отвор на тенджерата. Водата не бива да е прекалено много, за да не докосва дъното на купата. Бъркате добре шоколада с маслото, докато се разтопят. - Разтопената шоколадова смес постепенно се добавя към яйчената, като се разбива хубаво с миксер.
- Разпределяте във формичките и готово!
- Лава кейкът се пече непосредствено преди консумация, така че на този етап от рецептата имате два варианта.
Първи вариант, поставяте фолио за свежо съхранение върху всяка купичка и прибирате в хладилника до вечерта, когато ще посрещате вашите гости. Щом дойде време за десерта, загрявате фурната на 200 градуса, махате фолиото и печете в загрятата фурна точно 12 минути.
Вторият вариант е да приберете купичките във фризера – замразени може да съхраните до 5-6 дни. Щом дойде време да ги приготвите, не е необходимо предварително размразяване. Загрявате фурната на 200 градуса и ги пъхате директно от фризера – но този път печенето е 15 минути.
Внимавайте с времето за печене, това е един от тънките моменти. Нагласете си таймер. Ако го изпечете повече, лава кейкът ще се превърне в обикновено кексче. Вкусно, но все пак кексче.
Посоченото време за печене може да търпи леки корекции, ако ползвате по-големи формички или пък сте сложили по-малко от сместа, така че не е лошо да изпробвате веднъж рецептата, преди да представите резултата пред гости. Готовият лава кейк е с хубава коричка отгоре, но при допир вибрира и си личи, че във вътрешността е все още лек и течен. - Изпечените десерти се изваждат от фурната и се оставят за 1 минута да починат, след което се обръщат в индивидуални чинии. За по-лесно обръщане захлупвам чинията върху формичката, след което завъртам, така че чинията остава отдолу, а формичката над нея. Много внимателно повдигам формичката нагоре. Кейкът просто остава в чинията – толкова е лесно да се отлепи.
- Класиката в гарнирането на този десерт е ванилов сладолед. Неговата свежест чудесно контрастира на сладкия горещ кейк. Ягодовото сладко също, оказа се, прави добра симбиоза, особено ако не е толкова захарно, а по-скоро изпъква киселата нотка в него.
Десертът се поднася веднага, докато е още топъл.
Ако искате да виждате и следващите ни рецепти и публикации, последвайте ни във Facebook и в Instagram.
Получи се страхотно дори от първия опит. Всички гости бяха впечатлени. Благодаря за страхотната рецепта!
Аз благодаря за обратната връзка!
Здравейте ако ползвам метални шолички колко време е печенето
Не би трябвало да има промяна във времето на печене.
Здравейте, търся перфектната рецепта за лава кейк и се спрях на Вашата, но имам 2 въпроса – имам огнеупоени форми като тези от снимките – мога ли точноточно тях да ползвам ( слагам във фризер, хладилник и т.н.) или да си купя еднократни? А печенетопеченето? На фурна със или без вентилатор?
Здравейте! Печенето е на 200 градуса с вентилатор. Никога не съм ползвала еднократни формички за печенето, винаги се доверявам на керамичните, доста подходящи са за тази рецепта. А с техниката на двойно подмазване, отлепването е съвършено.
Страхотна рецепта! Много ясно обяснена. 🙂
Натали, правила съм и друг път лава кейк, но по твоята рецепта се получи направо феноменален. 🙂
Да Ви попитам само в такива купички ли се получава този десерт ?
Може да използвате и метални шолички.